Площа лісів комунальних агролісогосподарських підприємств становить 73,8 тис. га, або 12% лісів області, у т. ч. вкриті лісовою рослинністю – 70,1 тис. га, які рішенням Івано-Франківської обласної ради від 18.10.2001р. № 537-22/2001 надано в постійне користування спеціалізованим лісогосподарським підприємствам для ведення в них лісового господарства.
№ п/п | Назва агролісогосплодарського підприємства | Назва адміністративного району | Загальна площа лісового фонду, га |
1 | Богородчанський спеціалізований агролісгосп | Івано-Франківський | 6877 |
2 | Верховинський районний лісгосп | Верховинський | 21776 |
3 | Долинський спеціалізований агролісгосп | Калуський | 7843 |
4 | Коломийський спеціалізований агролісгосп | Коломийський | 7435 |
5 | Косівське районне підприємство «Райагроліс» | Косівський | 20043 |
6 | Надвірнянський спеціалізований агролісгосп | Надвірнянський | 8303 |
7 | Снятинське спеціалізоване агролісництво | Коломийський | 1482 |
Ліси комунальних лісогосподарських підприємств відносяться до наступних категорій захисності:
- Ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення займають площу 13,3 тис. га, або 18,1 %.
- Рекреаційно-оздоровчі ліси – 8,1 тис. га, або 10,9%.
- Захисні ліси – 20,1 тис. га, або 27,2%.
- Експлуатаційні ліси – 32,3 тис. га, або 43,8%.
Ці ліси представлені переважно дрібноконтурними ділянками, розкиданими серед сільськогосподарських угідь, населених пунктів, біля річок і водоймищ та мають стратегічне агролісомеліоративне значення, як один з ефективних і найдешевших еколого-економічних заходів підвищення врожайності сільськогосподарських культур та стабілізації функціонування агроландшафтних комплексів.
За віковими групами лісові насадження становлять: молодняки – 26%, середньовікові – 55%, пристигаючі – 14%, стиглі і перестиглі – 5 %. У лісах переважають хвойні (50%) та твердолистяні породи (38%), м’яколистяні породи та чагарники становлять 12%. Середній вік насаджень – 53 роки, середній клас бонітету становить 1,6, середня повнота насаджень – 0,6. Насадження з повнотою 0,5 займають 20% вкритих лісовою рослинністю земель, з повнотою 0,6 – 30%, а з повнотою 0,7 – 23%. Високоповнотні насадження (0,8-1,0) становлять 11 %, а низько повності (0,3-0,4) – 16% вкритих лісовою рослинністю земель.
Середній запас на 1 га вкритої лісом площі – 196 куб. м., середній річний приріст деревини на 1 га – 3,5 куб. м, а середній річний приріст деревини на всій вкритій лісом площі – 245,4 тис. куб. м.
Загальний запас деревостанів становить 13725.9 тис. куб. м деревини.
На території лісового фонду агролісогосподарських підприємств знаходиться дев’ять об’єктів та територій природно-заповідного фонду, загальна площа яких становить 13296,6 гектарів: два об’єкти загальнодержавного значення – господарські зони Карпатського національного природного парку площею 3243 га, а також національного природного парку «Гуцульщина» — площею 9893 га, та 7 об’єктів місцевого значення – пам’ятки природи «Липовий гай — 1» (24 га), «Липовий гай – 2» (38 га) у Верховинському районі, «Макогінка» (27,3 га), «Розточанське» (12 га), «Риків потік» (7,3 га) у Калуському районі (до реформи адміністративно-територіального устрою — Долинському), а також геологічна пам’ятка природи «Писаний камінь» (5,0 га) та гідрологічний заказник «Ріка Чорний Черемош з прибережною смугою».
Основні обов’язки лісогосподарських підприємств, визначені лісовим законодавством і установчими документами та полягають в наступних принципах:
— ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів;
— дотримання правил і норм використання лісових ресурсів;
— забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей на основі принципів сталого розвитку.
Для виконання визначених завдань з ведення лісового господарства виникає потреба у їх фінансовому забезпеченні для створення сприятливих економічних та фінансових умов з їх охорони, захисту та відтворення з врахуванням екологічних властивостей лісів на принципах невиснажливого та безперервного лісокористування.
Джерелом отримання коштів для виконання цих завдань є виробничо-господарська діяльність та реалізація отриманої від неї лісопродукції для спрямування коштів на необхідні потреби: затрати на фінансування лісової охорони підприємства, на лісовідновлення, на рубки догляду за лісом та рубки з оздоровлення і поліпшення якісного складу лісів, затрати на інші лісівничі заходи, а також сплати податків та платежів до бюджету.
Основними напрямками розвитку лісового господарства агролісогосподарських підприємств є збереження і відтворення корінних деревостанів, задоволення потреб різних галузей народного господарства і місцевого населення в деревині та інших продуктах лісу на принципах збалансованого ведення лісового господарства, невиснажливого, постійного і неперервного лісокористування з врахуванням питань охорони довкілля, збереження біорізноманіття, інтересів місцевого населення.
Напрямки діяльності
Лісокористування: використання лісосировинних ресурсів шляхом проведення рубок, формування і оздоровлення лісів.
Відповідно до матеріалів лісовпорядкування загальний запас деревостанів становить 13725.9 тис. куб. м деревини, а середній запас на 1 га вкритої лісом площі – 196 куб. м., середній річний приріст деревини на 1 га – 3,5 куб. м, середній річний приріст деревини на всій вкритій лісом площі – 245,4 тис. куб. м.
Загальний обсяг лісокористування агролісогосподарських підприємств щорічно становить 40-43 тис. куб. м ліквідної деревини (близько 4,5 % від обсягу лісокористування по області), що складає близько 25% річного природного приросту деревини, цілком забезпечуючи ощадливе і невиснажливе лісокористування на землях запасу обласної ради.
Підприємства, в основному, зорієнтовані на дрібнотоварне виробництво лісопродукції для місцевого населення, підприємств області та мають перспективи розвитку виробництва лісопродукції, в т.ч. і деревообробки, що в подальшому гарантуватиме необхідність їх діяльності.
Лісокультурне виробництво: створення нових лісових насаджень, збір насіння та вирощування посадкового матеріалу лісових та декоративних порід.
Щорічно обсяги лісовідновних робіт на землях лісового фонду агролісогосподарських підприємств становить близько 50 га, в т. ч. природним відновленням – 12-15 га.
В агролісгоспах 3 тимчасових лісових розсадники загальною площею 0,22 га, де щорічно вирощується близько 150 тис. штук стандартних сіянців лісових порід, що майже повністю задовольняє потреби підприємства у посадковому матеріалі. Це дуб звичайний, ялина європейська, ялиця біла, клен-явір, клен гостролистий, ясен звичайний.
Охорона і захист: забезпечення заходів по охороні лісу від пожеж, шкідників і хвороб та самовільних рубок.
Охорона лісів від пожеж здійснюється відповідно до вимог лісового кодексу україни, Закону України «По пожежну безпеку» та «Правил пожежної безпеки в лісах України».
Головним завданням є забезпечення пожежної безпеки в лісі шляхом проведення планових профілактичних заходів, оперативного виявлення і ліквідації загорань та лісових пожеж на території лісового фонду агролісогосподарських підприємств.
На ліси впливає низка негативних факторів, під дією яких зменшується приріст деревини, відбувається ослаблення та всихання як окремих дерев, так і цілих ділянок лісу, створюються сприятливі умови виникнення спалахів масового розмноження шкідників лісу та розповсюдження в насадженнях нових осередків шкідників і хвороб.
З метою оздоровлення лісів, забезпечення їх належного санітарного стану та ліквідації осередків шкідників і хвороб лісу лісогосподарськими підприємствами щорічно розробляється та проводиться комплекс санітарно-оздоровчих заходів з поліпшення санітарного стану лісів: санітарні рубки, ліквідація позалісосічної захаращеності, ряд біологічних заходів (розвішування синичників, шпаківень), направлених на ліквідацію осередків шкідників і хвороб лісу.
Особливості охорони лісу від лісопорушень полягають в безпосередньому примиканні їх до населених пунктів, що становлять значні складнощі, особливо в сьогоденні при критичній ситуації із зростанням потреби в деревині для опалення. Лісовою охороною по всіх випадках лісопорушень складаються відповідні матеріали, направляються у правоохоронні органи, вживаються заходи по відшкодуванню завданих збитків.
Заходи щодо вдосконалення роботи лісової охорони з питань охорони лісу та виявлення самовільних рубок і недопущення лісових пожеж, загорань проводяться у взаємодії з правоохоронними та природоохоронними органами.
Основні види продукції:
Деревина в круглому виді класів А, В, С, D, деревина дровяна для промислового і непромисловго використання.
Пиломатеріали обрізні і необрізні (дошка, бруси 2-х — 4-х кантні, бруски, заготовки для виробів: калібровані, дошкові, брускові).
Дрібні столярні вироби (дошка для підлоги, облицювальна дошка, плінтуси, лиштва).
Продукція побічного користування (ягоди, гриби, деревна зелень).